Hepimizin bildiği gibi, bölgemiz özellikle şehrimiz deprem kuşağı bölgesindedir.  Birçok fay hattı geçmektedir.  Fay hattının haritadaki kadar bir çizgi olmadığı kilometrelerce genişlik ve uzunlukta olduğunu aklı salim herkes bilir.   O yüzdendir Sivrice depremi Samsun-Suriye-Irak-Kahramanmaraş arasındaki geniş bölgede hissedildi.  Eğer bazı yetkililerin akla ziyan açıklamaları gibi bir çizgi gibi olsaydı, Sivrice’nin deprem merkezi olan bir köyü ile sınırlı kalırdı.

Bu kısacık açıklamadan sonra gelelim asıl konumuza. Sivrice’nin bir mahallesinden bahsetmek istiyorum. Depremin üzerinden 6 aydan fazla bir süre geçmesine rağmen henüz Sivrice’de deprem onarımı adına bir faaliyet yok.  Sadece Sivrice girişinde polis lojmanları inşaatı var.

Bahsettiğim mahalleye gelince, adı Gölbaşı Mahallesi.  Deprem sonrası Gölbaşı Mahallesi’nde az hasarlı, hasarsız oturulabilinir evler çoğunlukta.  Ancak Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle riskli alan ilan edilmiş olup, mevcut hasarsız sağlam evler yıkılacak. Yerine  ne mi yapılacak orada kötü kokular gelmekte.  Hatta o mahallede ikamet eden vatandaşa kulak verirseniz daha kötüsünü hissedeceksiniz.  Vatandaş neler döndüğünün farkında. Aylardır deve kuşu misali davranan yetkililerde vatandaşın bildiğini biliyorlar.

Bir fay hattı düşünün, bir mahallede yaklaşık bir kilometre ile sınırlı ve bir çizgi gibi.  Bunu çocuklara sordum güldüler.  Ama yetkili öyle açıkladı. Gölbaşı Mahallesi’nde sahile ve köylere uzanan bir yol mevcut.  Bu yolun bir yerinde Cami ile başlayan yaklaşık bir kilometre olan bir fay hattı var. Yolun üstü ayrı bir mahalle ve deprem olmayacak. Yol etrafında bulunan evlerin alt tarafında kalan yerlerde yine evler ve eskiden Gençlik Kampı olan sonra YİBO olarak kullanılan bina var.  Orada da deprem olmayacak, yine evlerin bittiği yerde İnşaat için etrafı çevrilen ve turistik tesis planlanan inşaata hazır yapılaşma mevcut. Burada da deprem yok.  Ancak asıl koku buradan gelmekte. Vatandaşa göre mahalleyi feda edilme sebebi. Araştırılması gerekir.

Gerçekten de böyleyse vatandaşın ahı çok. Sağlam evlerinden zorla çıkarılması ile karşı karşıya. Geçenlerde yazılı tebligat  yapılmış , 15 gün içinde terkedilmezse elektrik ve sular kesilecektir.

Bu nasıl bir haktır. Vatandaşın ahı, bedduası, laneti, ağlamaları, haykırmaları bu yüzdendir. Bu insan hakkından ziyade hiçbir canlıya reva görülmez. insanların üzerine suları ve elektriklerini kesmek.

– Çözüm var mı?

-Yok

-Hazır oturabilecekleri, en azından kış aylarını geçirecekleri ev var mı?

-Yok.

-Çözüm bulmuşlar.

-Ya konteynır.

-Ya da aynı mahallede olan, ne garipse depremin vurmayacağı ahır benzeri olan pansiyona yerleştirilmek.

Gerçekten de mahallelinin evleri, hasarlı ve yıkık olsaydı her türlü çözümü kabul  ediyorlar.

Ancak kış öncesi insanların sağlam evlerini yıkacaksın ve işkenceyi  reva göreceksin.

Mahalleli çok huzursuz, çok mutsuz…

Bu konuyu Sivrice ve Elazığlı siyasiler ve yetkililer çok iyi bilmekte.

İnsanların bedduaları, lanetleri  yeter.

Önerimiz, umudumuz, mahallelinin isteği kış ayları öncesi bu yanlıştan dönülmesi.

Mahalleli beddua ve lanetlerle haykırıyor; Sivrice’de turistik tesis yapılacak çok yer var, Sivrice’de park yapılacak çok yer var.  Neden özellikle mahallenin bu kısmı?

Yoksa bu konu çok mevzulara gebe…

 

24 Ocak depremi yıkmadı ama…