Uzm.Dr. Oktay KAPAN

Uzm.Dr. Oktay KAPAN

Kimdir.?

06.04.1972 tarihinde Elazığ’ın Sivrice ilçesinde doğdum. İlk orta ve lise eğitimimi Elazığ’da tamamladım. 1990 yılında Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandım ve 1996 yılında mezun oldum. Mezun olduktan sonra 1996-2009 yılları arasında Elazığ’da ilçe sağlık ocaklarında, 112 Acil ilk Yardım servisi ve Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil serviste hekim olarak çalıştım. 2008 yılı Eylül dönemi TUS sınavında başarılı oldum ve 2 Mart 2009 tarihinde Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi nöroloji anabilim dalında uzmanlık eğitimime başladım. 2013 yılında nöroloji ihtisasını tamamladıktan sonra mecburi hizmetimi Hakkâri Yüksekova Devlet Hastanesinde yaptım. 2014 yılında tekrar Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Nöroloji uzmanı olarak çalışmaya başladım. 4 yıl burada çalıştıktan sonra 2018 yılında Elazığ Özel Medikalpark Hastanesinde 2 yıl süreyle çalıştım ve 2020 yılı itibariyle de Elazığ Özel Mediline Hastanesi’nde çalışmaya devam ediyorum. Bunun yanı sıra yerel basında Elâzığdabugün internet sitesinde ve Günışığı gazetesinde her hafta uzmanlık alanımla ilgili ve gündem konuları üzerine makale yazmaktayım.

Tedavi ve takibini yaptığım hastalıklar; baş ağrıları (migren, gerilim ağrısı, küme baş ağrıları) felç ya da beyin damar hastalıkları, unutkanlıklar (demans, alzheimer), kas hastalıkları (miyopatiler, myastenia gravis), nöropatiler, sinir sıkışmaları, nevralji dediğimiz ani şiddetli vuran ağrılar, parkinson gibi hareket bozuklukları, titremeler, istemsiz hareketler, uyku bozuklukları, huzursuz bacak ağrıları, boyun bel ağrıları, bel ve boyun fıtıkları, sara yada epilepsiler, MS (multiple skleroz) dediğimiz beynin yangısal hastalıkları, baş dönmeleri, yüz felçleri, endişe, stres, anksiyete, mutsuzluk, keyifsizlik, tükenmişlik sendromu, konsantrasyon ve algı bozukluğu…

Nörolojik hastalıkların çoğu dirençli kronik rahatsızlıklar olduğundan dolayı ve medikal tedavi yetersiz kaldığı için 2016-2020 yılları arasında tamamlayıcı tedavi eğitimleri aldım. Bunlar mezoterapi, kupa hacamat uygulaması, ozon uygulaması, nöralterapi, YNSA akupunktur, kulak akupunktur, GÇT akupunktur, manuelterapi, kinezyoloji, şelasyon ve detoksifikasyon

Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki ‘Tamamlayıcı tıp; fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma, bunlara tanı koyma, iyileştirme veya tedavi etmenin yanında sağlığın iyi sürdürülmesinde de kullanılan, bilgi, beceri ve uygulamaların bütünüdür. Tamamlayıcı tıbbın temelinde, hastaya ve hastalığa bütüncül yaklaşım vardır. Tıbba alternatif değildir. Bu uygulamaların tercih edilme nedenleri arasında yapılan hiçbir yöntemin kişinin sağlığı üzerinde herhangi bir yan etki oluşturmamasıdır. Yarar-zarar dengesine bakıldığı zaman bu yöntemlerde fayda sağlandığına dair geri dönüşler hem hastalarım hem de doktor arkadaşlarımdan sıkça almaktayım. Özellikle kronik hastalıkları olan hastaların yalnız başına bu uygulamaları almalarının yanında ilaç tedavisine ek olarak doktor kontrolünde uygulanmasını önermekteyim. Nöralterapi, otonom sinir sisteminin lokal bozukluklarını teşhis ve tedavi eden tıbbi bir yaklaşımdır. Kronik ağrı, toplumumuzda sadece yaygınlığı nedeniyle değil, aynı zamanda kronik ağrı çeken hastalar için, nöralterapi etkili bir tedavi yöntemdir. Nöralterapi, iyileşmeyi teşvik eden bir enjeksiyon tedavisidir. Nöralterapi ayrıca, ligamanların, tendonların ve eklemlerin iyileşmesini sağlayan bir tedavi olan harika bir tamamlayıcı yöntemdir. Mezoterapi tedavisi, vitaminlerin, minerallerin, aminoasitlerin, enzimlerin tek başlarına ya da genellikle karışım halinde derinin orta tabakasına mikroenjeksiyon ile uygulanması tekniğidir. Enjekte edilecek maddeler kişiye ve kişinin isteklerine uygun olarak seçilir. Kupa tedavisi, kupa kullanılarak uygulanan, negatif basınç oluşturarak ağrılı bölgelerde kanlanma sağlanarak yapılan tedavi yöntemi. Hacamat tedavisi, yaş kupa olarak da bilinen vücudun belli bölgelerine çizikler atılıp haftanın belli günlerinde yapılan tedaviler. Ozon tedavisi, oksijenin üç atomlu formu olarak bilinen ozon gazı kullanılarak virüs, mantar ve bakterilerin oksitlenip parçalanması sağlanarak bağışıklık sisteminin aktive eden tedavi yöntemidir. Akupunktur tedavisi, belli noktalara özel iğneler aracılığı ile yapılan iyileştirme tedavisidir.

Bu tedavilerin yanı sıra ilimizde bir ilk olan Reviquant adı verilen ve hastalarıma daha iyi hizmet sunabilmek amacıyla getirttiğim ve hizmet vermeye başladığım cihazla, ağrı sebebi ve tedavisi, kanser gibi hastalıkların tespiti, biyolojik yaş tayini, laboratuvarın ölçemeyeceği vitamin, mineral tespiti, hastalıkların önceden tespiti, tedavilerin takibi, alerjinin varlığı ve sebeplerinin tespiti, algı, hafıza, konsantrasyon arttırılması, sağlıklı zayıflama ve sağlıklı vücut gibi bir çok durumun tespit edilmesi amacıyla bu cihazla check-up uygulaması sunmaktayım.

Yine sağlık alanında yeni bir cihaz olan kısaca TMS adı verilen Transkraniyal doğru akım tedavi yöntemini ilimizde ilk kullanan hekimim. Kafatasına yaklaştırılan elektrotlar arasından doğru akım geçirilerek uygulanan ‘baş ağrıları, panik bozukluklar, obsesif kompulsif bozukluk, depresyon, kronik vücut ağrıları, öğrenme bozuklukları, bağımlılık (sigara, alkol bağımlılığı) felç, parkinson hastalığı, kulak çınlaması, kekemelik’ gibi hastalıkların tedavisinde kullanmaktayım.

Evli ve 3 çocuk babasıyım. İşimi severek yapıyorum. Elâzığ’a ve hemşerilerime sağlık alanında yardımcı olmak beni çok mutlu ediyor. Kronik hastalıkların tedavisinin olmayışı ve medikal tedavi yöntemlerinin sınırlı kaldığı yerde tamamlayıcı hekimlik tedavi yöntemleri ile hemşerilerime yardımcı olmak özellikle hastalarımın olumlu yönden geri dönüşleri gerçekten beni daha çok mutlu ediyor. Herkese sağlıklı günler dilerim….

0
Tedavisi Tamamlanmış Hasta
0
% Hasta Memnuniyeti
0
Yıllık Doktorluk Tecrübesi

Son Yorumlar